top of page

glosář

abecedně seřazené definice všech tajuplných slov, jež byla v článcích opatřena hvězdičkou

Foto Irena Kozelská pro Synestesis.

A

---

absolut

Čistý výtažek získávaný extrakcí tuhého výtažku či pryskyřice pomocí těkavých rozpouštědel. Nejkoncentrovanější a nejdražší surovina v parfumérství.


agarové dřevo/oud

Viz “oud/agarové dřevo”.


akord

Spojení několika harmonických tónů.


akvatické/vodní tóny

Viz “vodní/akvatické tóny”.


aldehydy

V parfumérství se takto označují v prvé řadě syntetické sloučeniny, jež parfému dodávají svěží, mastný nádech evokující krémové květinově citrusové mýdlo. Existují i v přírodní podobě, např. v citrusové slupce. Navozují dojem čistého, na slunci schnoucího prádla nebo žehlení a poprvé byly masivně použity v Chanelu No 5. Tyto parfémy tvoří skupinu aldehydových vůní. Aldehydy však mají mnoho podob, od svěže květinových přes zeleně květinové až po kořenité a dřevité. Tvoří svrchní tón parfému.


ambra

Akord balzamických tónů (viz “pryskyřice/balzámy”), jejž tvoří vanilin, benzoe, labdanum a pižmo. Vznikl na konci 19. století a nemá nic společného ani s šedou ambrou (viz “šedá ambra”), ani s ambrou, jež je jiným názvem pro jantar. První abstraktní složka v dějinách parfumérství. Je základem orientálních parfémů. Sladký, teplý, pudrový pryskyřičný tón evokující pálící se cukr.


ambra šedá/šedá ambra

Viz “šedá ambra/ambra šedá”.


ambrové/orientální/balzamické parfémy

Viz “orientální/balzamické/ambrové parfémy”.


B

---

balzamické/orientální/ambrové parfémy

Viz “orientální/balzamické/ambrové parfémy”.


balzámy/pryskyřice

Viz “pryskyřice/balzámy”.


bambus

Syntetická sloučenina vyrobená technikou nature print. Vlahý zelený tón s dřevitým nádechem.


benzoe

Pryskyřice získávaná ze sturače (styrax benzoin), tropického stromu původem ze Sumatry a Indonésie, dnes rostoucího v celé jižní Asii. Nejkvalitnější surovinu, získávanou extrakcí s pomocí těkavých rozpouštědel, produkují Siam, Laos a Sumatra. Má teplou, sladkou, lektvarovitou vůni podobnou vaječnému likéru. Působí jako fixátor méně stabilních složek. Spodní tón parfému. Z aromaterapeutického hlediska navozuje psychické zklidnění.


bergamot

Esenciální olej získávaný lisováním kůry plodu bergamotovníku (citrus aurantium bergamia) a následnou destilací ve vodní páře. Bergamot vznikl pravděpodobně zkřížením limetkovníku (citrus aurantifolia) a pomerančovníku hořkého (citrus aurantium). 80% světové produkce pochází z italské Kalábrie. Bergamot je součástí čaje Earl Grey. Řadí se mezi kyseloplodé citrusy. Jeho jiskrně citrusová vůně má odstíny evokující zeleň či citrusové květy a připomíná citrusové slupky. Tvoří svrchní tón parfému. Z aromaterapeutického hlediska působí antidepresivně, navozuje psychické zklidnění a zmírňuje psychickou únavu.


bílé květiny

Skupina květin s charakteristickou sladce květinovou vůní s podtóny zralého měkkého ovoce. Tyto květiny sdílejí i další olfaktorické rysy, zejména rozpínavost do prostoru, voskovou texturu evokující saténovou táhlost a narkotičnost hraničící až se sladkou vůní rozkladu. Obsahují indol, molekulu, jež ve vysoké koncentraci svou vůní evokuje naftalín. Patří mezi ně zejména jasmín, pomerančový květ, tuberóza, lilie, tiaré (neboli tahitská gardénie), plumérie, ylang-ylang (přestože je žluté barvy), dále pustoryl a gardénie. Přestože mají bílé květy, konvalinka, zimolez a hrachor se pro svou výraznou zelenou fasetu řadí častěji mezi tóny květinově zelené. Totéž platí i o gardénii.


bílé pižmo/pižmo (bílé)/mošus

Viz “pižmo (bílé)/bílé pižmo/mošus”.


borovice

Esenciální olej získávaný parovodní destilací z jehličí, kůry, lýka a mladého dřeva borovice lesní (pinus sylvestris), rostoucí v mírném a chladnějším pásmu celé Eurasie. Jehličnatě větrový, vřelý, medově nasládlý tón s terpentýnovitými podtóny připomínající krém na boty. Střední tón parfému. Z aromaterapeutického hlediska navozuje psychické zklidnění.


bříza

Esenciální olej získávaný parovodní destilací kůry břízy bělokoré (betula alba)

Výrazná, štiplavá, nasládlá dřevitá vůně připomínající kůži a evokující uzení, kouř a dehet. Spodní tón parfému.


C

---

castoreum

Syntetická náhražka výměšku análních pachových žláz bobra evropského (castor fiber), až metr dlouhého zavalitého hlodavce s hustou srstí a plochým ocasem, jenž se vyskytuje na severní polokouli na říčních a lučních nivách. Výměškem si bobr značkuje své teritorium. Intenzivní, teplý, pižmový živočišný tón evokující kůži, s jemným vanilkovým a malinovým nádechem. Spodní tón parfému s fixačním účinkem.


cedr

Esenciální olej získávaný parovodní destilací dřeva a pilin cedru atlaského (cedrus atlantica). Sladce dřevitý, suchý, tlumený a sálavý tón. Působí jako fixátor méně stabilních tónů. Spodní tón parfému. Z aromaterapeutického hlediska navozuje psychické zklidnění, uzemňuje, je vhodný pro meditace, pomáhá odstraňovat negativitu a má afrodiziakální účinky.


cibetka

Surovina živočišného původu, pocházející z živočicha téhož jména, jenž se podobá lišce, ovšem menšího vzrůstu, původem z Etiopie. Cibetka se získávala kyretáží váčku, nacházejícího se v blízkosti pohlavních žláz cibetky. Výměšek se extrahoval s pomocí těkavých rozpouštědel do podoby čistého výtažku/absolutu. Dnes je cibetka zakázána a používá se výhradně v syntetické podobě. Její vůně je velmi silná, těžká, fekální, „živočišná“, ředěním však ztrácí svou razantnost a dodává živočišnou a smyslnou vřelost orientálním vůním. Fixatér, spodní tón parfému.


citron

Esenciální olej z citronu, který se získává lisováním kůry plodu citronovníku (citrus limonum) a následnou destilací ve vodní páře. Vyrábí se zejména v USA, Brazílii, ve Španělsku a na Sicílii. Citron se řadí mezi kyseloplodé citrusy. Jeho vůně je trpce svěží a pronikavá. Tvoří svrchní tón parfému. Z aromaterapeutického hlediska navozuje psychické povzbuzení.


Č

---

čaj

Výtažek z listu čajovníku čínského (camellia sinensis) s vlahou, zelenou vůní. Parfuméři často čajový tón rekonstruují z jiných surovin, zejména s použitím molekuly beta-jononu a hedionu. S tímto spojením přišel jako první Jean-Claude Ellena v Eau parfumée au thé vert značky Bvlgari (1992). Střední tón parfému.


D

---

dřevité tóny

Skupina přírodních esencí získávaných z dřev (zejména cedr a santal, dále amyris, buk, cypřiš, guajak, mahagon, oud) a syntetických molekul evokujících dřevo (akigalawood, ambroxan, kašmeran).


dub

Výtažek z dubu letního (quercus robur) rostoucího v mírném pásmu severní polokoule. Extrahuje se s pomocí CO2 (metodou Softact). Jemně zelený, zemitě dřevitý tón se suchými, kouřovými podtóny a jemnými likérovitými odstíny evokujícími vanilku a sušené ovoce. Spodní tón parfému s fixačním účinkem. Používá se též jako jeden z možných substitutů přísně regulovaného větvičníku neboli dubového mechu.


Ď

---


E

---

EDC (eau de cologne)/kolínská voda

Typ koncentrace parfému. EDC obsahuje asi 5% vonných esencí, zbytek tvoří alkohol. Je nejméně koncentrovaným parfémem s omezenou výdrží a rozptylem. Mnohdy existují mezi různými koncentracemi (EDC, EDT, EDP, extrait) také rozdíly v kompozici. U EDC se akcentují nejsvěžejší tóny. Často je proto vnímána jako univerzálně použitelný hygienický produkt vhodný pro obě pohlaví.

Kolínská je také typ stavby parfému, již tvoří citrusové tóny v hlavě a bylinné a květinové v srdci. Základ je proměnlivější, obvykle však na bázi větvičníku, dřev, ambrových tónů a bílého pižma.

První známou kolínskou vytvořil r. 1695 Ital Giovanni Paolo Feminis, který se usadil v německém Kolíně. Pod názvem Eau de Cologne, Kolínská voda, ji začal prodávat r. 1716.

Moderní kolínské mají mnohdy vyšší koncentraci a také díky použití syntetických molekul dosahují dobré výdrže i rozptylu.


EDP (eau de parfum)/parfémovaná voda

Typ koncentrace parfému. Obsahuje až 20% vonných esencí, zbytek tvoří alkohol. Oproti nižším koncentracím (EDC a EDT) se u EDP akcentují teplejší tóny.


EDT (eau de toilette)/toaletní voda

Typ koncentrace parfému. EDT obsahuje asi 12% vonných esencí, zbytek tvoří alkohol. Mnohdy existují mezi různými koncentracemi (EDC, EDT, EDP, extrait) také rozdíly v kompozici. U EDT se akcentují svěžejší tóny.


F

---

faseta

Aspekt parfému odlišný od převládající charakteristiky.


fazole tonka/tonka/tonkový bob

Viz “tonka/tonkový bob/fazole tonka”.


fialkový list

Esenciální olej z listu fialky vonné (viola odorata), jenž se získává extrakcí za pomoci těkavých rozpouštědel. Pro účely parfumérství se pěstuje zejména v jižní Francii. Zelený, zemitý tón s dřevitým nádechem, připomíná také květ fialky. Střední a spodní tón parfému.


fixátor

Přírodní či syntetická složka používaná k posílení stability a prodloužení vonného účinku prchavějších složek.


flanker/odnož

Viz “odnož/flanker”.


formule

Výčet a poměr složek parfému.


fougèrové vůně/kapradinové vůně

Skupina vůní s charakteristickou stavbou na bázi bergamotu v hlavě, levandule a pelargonie v srdci a tonky, vetiveru a větvičníku v základu. “Fougère” znamená “kapradina”, skupina však s vlastní kapradinou, jež je ostatně prakticky bez vůně, nijak nesouvisí. Její název je odvozen od jména zakládajícího parfému této skupiny, Fougère royale (1882). “Královská kapradina”, od Houbiganta. Fougèrový akord se tradičně používá v pánských mýdlech či pěnách na holení a figuruje v typicky pánských parfémech.


G

---

galbanum

Esenciální olej získávaný parovodní destilací pryskyřice z kořene ločidla galbanorodého (ferula galbaniflua), rostliny pocházející ze Středního východu. Má zelenou, zemitou, pryskyřičnou vůni, poměrně štiplavou a pronikavou, připomínající rozemnutý hrášek nebo hrachový lusk. Používá se jako fixátor prchavějších vonných tónů, v zeleně chyprových akordech a při rekonstrukci tónů květinových, např. hyacintu, narcisu či gardénie. Svrchní až střední tón parfému. Z aromaterapeutického hlediska navozuje psychické zklidnění, zmírňuje únavu a napomáhá meditaci.


gardénie

Esenciální olej získávaný parovodní destilací květů gardénie (gardenia) rozšířené v tropickém a subtropickém pásmu, zejména na Dálném východě, v Číně a Indii. Tradičně se přidává do čaje podobně jako jasmín. Opulentní, táhlá květinová vůně s mýdlovými a zelenými podtóny připomínající v první fázi konvalinku, později pak jasmín, houby a nasládlý zápach hniloby. Střední tón parfému. Z aromaterapeutického hlediska zlepšuje spánek, ulevuje od depresí a navozuje psychické zklidnění.


geranium/pelargonie/muškát

Viz “pelargonie/muškát/geranium”.


grep

Esenciální olej získávaný lisováním kůry plodu grepovníku (citrus paradisi) a následnou parovodní destilací. Grepovník byl objeven na Barbadosu v Karibském moři a jedná se o křížence pomerančovníku čínského (citrus sinensis) a pomela (citrus maxima). Sladce nahořklý svěží tón se zelenými a sirnými odstíny, svrchní tón parfému. Z aromaterapeutického hlediska navozuje psychické zklidnění a povzbuzení.


guajak

Esenciální olej z pryskyřice dřeva stálezeleného, drobného, pomalu rostoucího stromu jménem bulnesia sermientoi, jenž náleží mezi guajaky. Získává se extrakcí s pomocí těkavých rozpouštědel. Strom se původně vyskytuje na severním pobřeží Jižní Ameriky a v Karibiku, kde se mu říká “strom života”. Guajaky se využívají pro dřevo, jež je čtyřikrát tvrdší než dřevo dubové a velice trvanlivé, a dále pro léčivé účinky: guajakové dřevo je zejména velmi bohaté na azulen. Vonná pryskyřice se získává specificky z bulnesia sermientoi. Kouřově dřevitý, lehce balzamický tón evokující kůži a dehet. Ze všech dřev nejbližší oudu, z ostatních vonných tónů vetiveru a pačuli. Spodní tón parfému s fixačním účinkem. Z aromaterapeutického hlediska navozuje psychické zklidnění a povzbuzení.


H

---

hořec

Esenciální olej získávaný parovodní destilací oddenků hořce žlutého kořene (gentiana lutea), byliny příbuzné se známějším modrokvětým hořcem alpským (gentiana alpina). Květinově bylinný tón s nahořklými, pižmovými a medovými podtóny evokující též anýz. Střední tón parfému.


hrachor

Syntetický tón evokující omamnou, medově květinovou vůni hrachoru vonného (lathyrus odoratus). Střední tón parfému.


CH

---

chypré/mechové vůně

Skupina parfémů podobné stavby, obsahující pravidelně bergamot v hlavě, a větvičník, labdanum a pačuli v základu.


I

---

IFRA

International Fragrance Association (Mezinárodní parfémová asociace) je zastupující a seberegulující orgán parfémového průmyslu. Zastupuje kolektivní zájmy tohoto odvětví a zasazuje se za nezávadnost parfémů. Jeho členy je 8 nadnárodních společností (BASF, Firmenich, Givaudan, EFF, Robertet, Symrise, Takasago) a 21 národních asociací pokrývajících 23 zemí. Data ohledně bezpečnosti vonných surovin přejímá IFRA od RIFM (viz RIFM).


J

---

jalovec

Esenciální olej získávaný parovodní destilací plodu jalovce obecného (juniperus communis). Patří mezi svěží koření. Kořenitý tón s jehličnatým nádechem, svrchní až střední tón parfému. Z aromaterapeutického hlediska navozuje psychické zklidnění a povzbuzení.


jasmín

Čistý výtažek (čili absolut) získávaný extrakcí květů keře jasmínu (jasminum grandiflorum), rostoucího v jižní Evropě a severní Americe, s pomocí těkavých rozpouštědel. Sladká květinová vůně, omamná, mastná, smyslná, až živočišná, s masitě ovocnými podtóny. Střední tón parfému. Z aromaterapeutického hlediska uvolňuje napětí, působí jako antidepresivum, vyvolává pocit optimismu a sebedůvěry, má mírně afrodiziakální účinky.


K

---

kadidlo

Esenciální olej získávaný parovodní destilací pryskyřice kadidlovníku pravého (boswelia sacra, boswelia carterii) původem z Ománu, pěstovaného rovněž v Jemenu, Somálsku a Indii (tato odrůda je známa pod názvem olibanum). Již od starověku je kadidlo spojeno s náboženskými obřady. Ve středověku bylo pokládáno za cennější než zlato. Svěží, kafrovitá vůně evokující pryskyřici jehličnatých stromů, krém na boty a díky spojení s církevními rituály také chladný kámen svatyní. Spodní tón parfému. Působí jako fixátor méně stabilních složek. Z aromaterapeutického hlediska pomáhá při úzkostech, depresích a nespavosti, má relaxační účinky a napomáhá meditaci.


kapradinové vůně/fougèrové vůně

Viz “fougèrové vůně/kapradinové vůně”.


kardamom

Esenciální olej získávaný parovodní destilací suchých semen kardamovníku obecného (elettaria cardamomum), statné byliny rostoucí v jižní Asii. Semena kardamomu jsou třetím nejdražším kořením na světě po šafránu a vanilce. Na Předním východě se toto koření používá k aromatizaci kávy, v jižní Asii jako součást čaje massala. V parfumérství jde o kořenitý tón s větrovým a téměř pryskyřičným nádechem používaný v kolínských vodách, pánských parfémech a parfémech chyprových. Zvýrazňuje také čajový tón. Patří mezi svěží koření. Tón hlavy parfému.


kastoreum

Olejnatý sekret získávaný z bobřích žláz (eurasijský castor fiber nebo severoamerický castor canadensis). Jeho extrakce si vynucovala zabití zvířete. Dnes zakázaná surovina, používaná výhradně v syntetické podobě. V čisté podobě má agresivní zápach, jejž lze rozředěním zjemnit, a získat tak teplou, dehtovou vůni s náznakem borovicové pryskyřice, rovněž připomínající kůži a kožešinu. Tón používaný převážně v orientálních, chypré a kožených parfémech. Fixátor, spodní tón parfému.


kmín římský/římský kmín

Esenciální olej získávaný parovodní destilací semen kmínu římského (cuminum cyminum). Sladce teplý, jemně nakyslý kořenitý tón, jenž může evokovat pot. Patří mezi teplá koření. V parfémech se používá k vytvoření aury tělesnosti podobně jako pižmové tóny. Může být proto polarizující. Střední tón parfému. Z aromaterapeutického hlediska uklidňuje a působí jako afrodiziakum.


kolínská voda/EDC (eau de cologne)

Viz “EDC (eau de cologne/kolínská voda”.


konvalinka

Přírodní esenci konvalinky vonné (convallaria majalis) nelze pro nízké výnosy z květů získat, tón se proto rekonstruuje s pomocí syntetických prvků, zejména molekuly hydroxycitronellalu, jež byla objevena roku 1908. Pronikavý, vlahý květinově zelený tón. Střední tón parfému.


koriandr

Esenciální olej získávaný parovodní destilací semen koriandru setého (coriandrum sativum). Patří mezi svěží koření. Kafrový, jemně nasládlý kořenitý tón připomínající pomerančovou kůru. Svrchní až střední tón parfému. Z aromaterapeutického hlediska navozuje psychické povzbuzení a působí jako afrodiziakum.


kosatec

Tzv. kosatcové máslo se získává destilací oddenků kosatce (iris pallida, iris germani