váš průvodce na cestě

za vaší vůní

Jmenuji se Irena a parfémy, parfumérstvím a smyslovým vnímáním se zabývám téměř dvacet let.

Nejspíš by se slušelo uvést na tomto místě, jaké školy mě kvalifikují pro práci průvodkyně vůněmi. Žádné ale zatím neexistují. Od vzniku blogů ovšem existuje mezinárodní komunita milovníků parfémů, která se postupně profesionalizuje. Často jde o jazykovědce, literární vědce a překladatele. Zvláštní. I já jsem vzděláním lingvistka a filoložka a původní profesí překladatelka a tlumočnice.

Přeložit lze ale opravdu cokoli do čehokoli. Nejen slovo z francouzštiny do češtiny. Taky duši do barvy, melodie, tance, příběhu. Vzpomeňte na okřídlené: Řekni mi, co čteš, a já ti řeknu, kdo jsi.

Řekněte mi, kdo jste, a já vám řeknu, jaký parfém je ten váš. Přeložím vaši duši do vůně.

o synestesis

Projekt Synestesis se zrodil z velké lásky ke kráse a z velké touhy dělat život krásnějším i vám: dotknout se vašich emocí prostřednictvím vůní.

 

Trvalo mi velmi dlouho, než jsem sebrala odvahu jít tímto směrem. Parfémy jsou totiž mnohdy vnímané jako zbytná povrchnost, a ukázat je jako umění, meditaci, jako cestu k sobě mi připadalo jako hora, kterou nikdy nezdolám.

 

Dnes je tu ale něco, co v krajině vůní myslím dosud velmi chybělo: most mezi krásou, kterou vytvářejí parfuméři, a člověkem, který k této kráse hledá cestu. Projekt Synestesis doprovází prostřednictvím individuálních a skupinových workshopů a psaní o parfémech jednoho k druhému: člověka k parfému, parfém k člověku.

o mé filosofii

Věřím, že parfém je formou umění a má vlastní charakter stejně jako člověk.

 

Věřím, že síla osobnosti spočívá v autenticitě, a souzní-li charakter člověka s charakterem parfému, vzniká něco magického.

 

Věřím, že dobré věci potřebují zrání a dát smyslům prostor a čas má smysl.

 

Věřím, že člověk člověku nejlépe rozumí a empatie vytváří to nejpravdivější spojení.

Věřím, že to, co uvádí do pohybu skutečné změny, jsou emoce.

newsletter

©2019-2020 irena kozelská