top of page

květen 2024: námluvy

než se rozezní svatební zvony


___

Jaro je kulacení.


Jako by vše bylo předurčeno ke kulatosti a od dubna kynulo a zaplňovalo se do posledního místečka. V květnu už je prostor téměř obsazen. Už se jen zvětší listy na stromech, tak aby vytvořily souvislou kouli, a kde je ve volné přírodě zatím prázdno, se ještě rychle něco zazelená nebo vykvete. Omalovánky budou dokončeny s jemnými přetahy přes plánovanou linku, čímž vznikne žádoucí efekt kypění a huňatosti, nad nímž se každý rok tak dojímáme. Červen pak kruh dotáhne úplně. A červenec ho vzápětí začne zase gumovat. Plnost se začne nenápadně proměňovat - zrát, dozrávat a padat na zem -, čímž vzniknou větší a větší díry, až dojde, po několika více či méně padavých měsících, k obnově naprosté zimní vyprázdněnosti. Zůstanou jen černé kostřičky, na nichž budou vlát špinavé mraky.


Před heřmánkem smekni, před bezem klekni. Že by námluvy? Foto via Pinterest.

Je proto přirozené a s ohledem na čas přiměřené, že se po vzoru rostlinného světa začne od dubna kulatit i svět živočišný. V květnu se tak dmou červenky a strnadové, durdí nedůtkliví tetřevi a holubi se zejména po koupání zvětší, jako by je zespod někdo fénoval. Myši a plšíci kulí černé korálkové oči, divoká prasátka zatím stále ještě věří, že do konce jara se zvládnou i ona proměnit z buclaťoučkých šišek v kouli a májová koťata se po deseti tlačí v ošatkách, košících a jiných objektech okrouhlého tvaru, a kulatí tak kolektivně.Vlevo sněm prasátek, vpravo lesa pán. Foto via Pinterest.


Kulatíme i my, lidé. Dmeme se, durdíme a vypadáme, jako by nás někdo zespod fénoval. Má to své opodstatnění. Snažíme se tak upoutat pozornost, zejména pokud jsme ve věku, kdy se to zatím ještě nepovedlo. Prostě si hledáme protějšek k páření. Jak už jste si mohli přečíst jinde, v dubnu se vyrojí nymfy a satyrové přemýšlí, která je ta pravá. V květnu už to vědí, a tak začíná to, čemu říkáme námluvy. Bujná kopýtka dělají všechno pro to, aby zaujala tu, která se jakýmsi zázrakem stala jedinou z celého houfu. Houf jako by zmizel a uprostřed mýtiny zůstane Vyvolená. Populace satyrů však jako by naopak vzrostla. Co teď?


Přestože to zní velice paradoxně, námluvy jsou jeden velký konflikt. Probíhají asi takto: V prvé řadě je třeba natolik zvětšit svůj objem, aby Vyvolená pochopila, že Kopýtko vůbec existuje. Je potřeba například nápadný automobil, opcí je i hlasitá mobilní aparatura. Jakmile Vyvolená přítomnost protějšku zaznamená, je na ní, aby popřemýšlela, jestli má nebo nemá zájem. Pokud projeví zájem, bude vzápětí nemilosrdně ztrestána za to, že se kvůli ní muž musel chovat nedůstojně: Kopýtko jako by náhle splasklo, nebo, ještě líp, začne se tvářit, že se kulatilo kvůli někomu úplně jinému. Vyvolená se proto začne sama zvětšovat v zájmu lepší viditelnosti - obnoví si od základů šatník, začne se oblékat do červené a všemožně zdůrazňovat vše, co je na ní oblé, vypouklé či kulaté. Zároveň si dá ale sakra záležet na tom, aby si Kopýtko myslelo, že to není kvůli němu. Najednou je ovšem nádherná, rozkvete jako buclatá pivoňka, je samý volán a kolová sukně a točí se a točí. Muž je z toho vnitřně zcela rozložen. A jak se kolem točící se pivoňky točí víc a víc jiných mužů, začíná chápat, že jde o všechno: postaví jí tak před okny májku, aby bylo jasno, a je připraven zmlátit kohokoli, kdo by se přiblížil se sekyrou i bez ní.


Vlčnovské pivoňky. Foto via www.kudyznudy.cz.

A tak to je. Námluvy jsou konfliktem, díky němuž vzniká příležitost ukázat svou cenu, svůj potenciál: svou téměř úplně kulatou kulatost. Prostě květnový objem.


A my uděláme totéž. Celý měsíc budeme kypět s přírodou a nebát se sporů. Naplánujeme si to zhruba takto: Ve Filmáči pro synestetiky si ze všech úhlů a stran, a hlavně všemi smysly prohlédneme nejsynestetičtější ze všech synestetických filmů - film o Kopýtku a jeho Vyvolené a o květnových námluvách s řadou nafouknutí, vyfouknutí a jiných úskalí a útrap. Přirozeně dojde i přinejmenším na jednu "filmovou" vůni. Myslím ale, že tentokrát bude zapotřebí dvou: pro Ni i pro Něho. Popřemýšlíme také, jak to udělat, když milujeme nějakou filmovou postavu - uvidíte, že i vy ji k zbláznění milujete -, můžeme nechat oči na tom, jak nápaditě se obléká, ale když už se konečně odhodláme, že se budeme oblékat jako ona, najednou si všimneme, že ona si žije někdy na začátku 19. století a my v čase džín, kecek a děr, jelikož mezitím došlo na planetě Zemi k nenápadné apokalypse, v jejímž důsledků jsme se začali oblékat v popelnicích. Že u toho nemusíme zůstat, bude, jak už asi tušíte, předmětem celého jednoho článku. A samozřejmě nevynecháme ani Antologii pachů a neobyčejné obyčejnosti, které zejména v květnu voní kulatě i na dálku.


Toužíte-li dopřát svému nosu májově opulentní čichový zážitek, v následujících dnech a týdnech se naskýtají tyto možnosti:


  • pá 24|5|2024 17-20, Praha 6, Wuchterlova 585/14, "Jak cestovat s vůněmi časem": vonný a stylový exkurz do posledních 150 let moderního parfumérství. Stále nemůžete najít mezi parfémy to své? Zkusme společně hledat v historii! 16 ikonických parfémů, 100 stylových vyobrazení. Přijdete na to, jak historické, retro či vintage vůně nosit dnes!  • čt 30|5|2024 19-20, online, "Příběh Chanelu No 5". Co všechno se lze dozvědět za hodinu o největší parfémové legendě všech dob? Proč je Chanel No 5 skutečnou perlou? Nakolik ladí s chanelovskou estetikou? S ohledem na potřebu doručit vám včas oba vonné vzorky, s nimiž budeme pracovat, se lze přihlásit jen do pondělí 20|5|2024 včetně.

  • so 1|6|2024 9-12, Botanická zahrada Praha Troja, "Růže v parfumérství". Každoroční vrchol vonné sezóny, krása všech krás, nebe pro čich. 12 parfémů s růží, vždy 3 ke každému ze 4 živlů. Růže může být vodní, vzdušná, zemitá i ohnivá. Růže má tisíc podob! Přijďte objevit růži na keři, v podobě vonných surovin nejen z růže i jako umělecké dílo s rozprašovačem!


Na všechny workshopy - a všechny osobní konzultace - se můžete přihlásit zde, přátelé!


Květen je jako kyprý bezový keř, jako boubelaté pivoňky. Jako lepé, velkolepé růže! Větší a větší sladko, větší a větší kulato!


Kdopak si pro tu růži přijde?

Comentarios


bottom of page