top of page

listopad 2023: mlhy

proč vidíme lépe na území se sníženou viditelností


___

Listopad přichází jako náhlý únik zkapalněného oxidu uhličitého v Tajemství Ocelového města.


Surovost listopadu. Krá! Foto via Pinterest.

Proměna zlátnoucí krajiny je záludná a nelítostná. Pár kroků za hranicí října se zdá všechno ještě idylické: listí se pouští stromů jen pozvolna, slunce se na obzoru vylévá jako med z veliké zavařovačky a vítr se jen tu a tam roztočí v šustících závějích jako děvčátko v okrově žluté kolové sukni.


Pak to ale přijde. Plíživý zkázonosný plyn. A překvapí člověka tím zákeřněji, čím snáze se nechal ukolébat útěšným probarvováním stromů do jablečna a poryvy větru, jež procházejí korunami jako teplé prsty rozcuchanými vlasy. Člověk tak snadno zavře oči a tváří v tvář podzimnímu slunci se oddá snění. Na to však listopad čeká. Než se vzpamatujete, z dloužících se stínů se vynoří roztřepené závoje, tekuté slunce překryje šedivá clona a vzduch náhle roztrhne černé zakrákání vran. Člověk otevře leknutím oči a mentolové vydechnutí zazní do ticha jako beznaděj jediného přeživšího v krajině posledního soudu.


Listopad nás nešetří. Přesto mám k tomuto měsíci zvláštní náklonnost.


Na hraně října a listopadu přicházejí temné síly v různých podobách. Anglosaský Halloween je oranžovou na černém podkladě, poťouchlým únosem světla do podsvětí ve špalíru pavouků a netopýrů. To české Dušičky mají zcela jiný náboj. Plují tklivě mlžným soumrakem jako svíčky rozpíjející se za ojíněným sklem a voní bílým pepřem, kafrem a rozmarýnem postříbřeným jinovatkou.


Zdá se, jako by mlha snižovala viditelnost. Jak ale uvidíme v čase, který teď přijde, je tomu přesně naopak. Mlha přináší blahodárné zjednodušení. Mlha uklidí za nás a nechá v krajině jen pár tajuplných znaků. Černé na bílém. Pak už jen přečíst, co nám chce listopad říct.


Co nás čeká v mlžných dnech?


Pátek 24. 11. 17-20 hod., Praha Dejvice, "Jak čichem na osobní styl" - Stále tápete, jak pojednat sami sebe v souladu se sebou samými? Přijďte si posvítit na 8 základních skupin parfémů, 8 archetypů a 8 stylů oblékání.


Čtvrtek 30. 11. 19-20 hod., online, "Jak přeložit vůní... mlhu" - Mysterium listopadu ve spreji! Dva vzorky - parfém a surovina. Přihlašování je možné do pátku 24. 11. včetně.


Pátek 8. 12. 17-20, Praha Dejvice, "Jak vonět ve svém živlu" - Jste oheň, voda, země nebo vzduch? To přece vůbec není totéž!


Pátek 15. 12., 17-20 hod., Praha Dejvice, "Jak voní postavy z Pána prstenů" - Kdo jsem na cestě Tam a zase zpátky? Jak voním? Co to znamená?


Na kterýkoli z vonných workshopů se můžete přihlásit zde.


Krok v mlze. Velká zodpovědnost. Vůči sobě. Buďme opatrní, ale vytrvejme. Foto via Pinterest.


Schody do nebe vedou... dolů.


Listopad nás nešetří. Jeho poselství je kruté, nic si nezastírejme. Listopad je časem zúčtování. A dušičkám se špatně lže. A tak od jedenáctého měsíce nečekejme shovívavost. Budeme se mlet a otloukat v bubnu rozpoutaných živlů. Bude to zlé, moc zlé. Bude nás to sápat, hnát na hranu, budeme sami, nohy nám budou podkluzovat. Listopad chce, aby si člověk našel skrýš před vířícími běsy, rozsvítil v ní svíčku a zaslechl pendlovky. V listopadu odbíjí jedenáctá hodina. Zbývá už jen hodina do půlnoci.


Listopad nás nešetří. A tak projdeme velkými útrapami. Ale vyjdeme z nich silnější.


Přijde. Foto via Pinterest.

• Ve Filmáči pro synestetiky prozkoumáme jeden uhrančivý film, jehož hrdinka, jedna z nejkrásnějších románových postav vůbec, je tělem drobounká, útlá, mladinká, duší však listopadová - mlčenlivá, přímá, moudrá. Vydáme se s ní na anglický venkov poloviny 19. století, na pole zarostlé trním, prožijeme strašlivá příkoří a strádání, a uvidíme, že když je duše ryzí, nic na světě ji nezlomí. A přirozeně přeložíme její duši do vůně!

• V keltské krajině, v níž je listopad celý rok, zůstaneme ještě chvíli, a necháme se unést jednou dávnou písní, v níž je emoce, s níž přežijeme všechno. A kde je emoce, tam je vůně! Vůně, s níž přežijeme všechno!

• Nevynecháme ani pár stránek z Antologie pachů, a oceníme a doceníme, jak voní listopad. Nenahraditelně!

• A konečně popřemýšlíme i nad tím, proč se nám někdy nedaří hnout z místa a jako Dante máme pocit, jako bychom zabloudili v temném lese. Nebo v nekonečné mlze.


Beznadějný listopad je plný naděje.


Svět ponořený v mlze je jako tajná šifra.


Čtěme, než přijde prosincová tma.

Comments


bottom of page