top of page

řekni mi, jak vypadá tvoje vnitřní krajina

... a já ti řeknu, jak voní tvoje duše


___

Jsem ikonofág. Pokud jste četli Homérovu Odysseu, víte, že lotofágové jsou lidé živící se lotosy. Já se živím obrazy. Živím se i hovězími steaky, rýží a špenátem, ale pohled na obrazy je pro mě téměř stejně tak důležitý. Je potravou pro moji tvořivost.


Jak už jsem se tu a tam zmínila, můj den začíná vědrem kávy, obloženou topinkou a prohlížením Pinterestu.


Pinterest by měla doporučovat lékařská komora i společenstvo zdravotních pojišťoven jako jednu z účinných a přitom zcela nenákladných meditativních technik. Kdo potřebuje snížit krevní tlak či produkci adrenalinu - zkrátka vytrhnout se z životního stylu, jenž ctí jednostranně výkon a "motivuje" k němu soustavným vytvářením kontraproduktivního stresu -, měl by si několikrát denně najít čas na ikonofagii. Sycení se obrazy. Já se mu oddávám při snídani a po obědě. A nemůžu si vliv obrazových pokrmů na své duševní zdraví i kreativitu vynachválit.


Otevřený horizont, proschlé traviny a kypré nebe. Nahoře svěží, dole hřejivé. Prosté, měkké, přijímající a svobodné. Jako parfém Chant de Camargue od L'Artisan parfumeur. Vůně obláčků rýžového pudru pohupujících se nad měkkým lůžkem z načechraného santalu. Styl: Isabel Marant, PreFall 2019. Foto via Pinterest.


Nebylo tomu tak vždy. V době, kdy jsem pracovala v profesi ctící jednostranně výkon, jsem si svou ikonofagii vyčítala jako jalové nicnedělání a, jak se dnes s oblibou říká, vyhýbavou aktivitu vedoucí k prokrastinaci.


Jak krátkozrací a nechápaví sami k sobě jsme v obdobích, kdy nás ovládá stres! Stres způsobuje téměř úplné odpojení od hluboké esence člověka: od jeho přirozených sklonů, potřeb, tužeb a záměrů. Beze zbytku tak platí, že čím vystresovanější člověk, tím větší potřeba ikonofagie.


Moje obrazové gurmánství však vyžadovalo čas, aby bylo oceněno, doceněno a aby přineslo své plody. Dnes vím, že je nedílnou součástí mého synestetického vnímání a že tříbí můj smysl pro smyslový soulad i nesoulad. Roky zdánlivě bezcílného zkoumání fotografií oděvů, krajin, šperků, zátiší a bytových interiérů se náhle zúročily v mém doprovázení lidí k vůni a stylu jejich duše a pozdě ale přece mě přivedly k dnes už nevyvratitelné víře, že naše nejbizarnější záliby a kratochvíle jsou ve své podstatě nevědomou, ale nanejvýš systematickou přípravou pro činnost, jež nás přirozeně těší a naplňuje: pro naše povolání, možná i poslání, zkrátka pro konání, k němuž se nejlépe hodíme, k němuž jsme možná byli stvoření, a v němž rozhodně přinášíme největší přidanou hodnotu za nejoptimálněji vynaloženého úsilí.


Je obrazem vaší vnitřní krajiny bohémská Alibabova jeskyně, skrze jejíž vzdouvající se stěny dovnitř vane teplý, smyslný vzduch vonící jasmínem, hřebíčkem a pískem? Pak je vaše duše saracénská. Serge Lutens Sarrasins. Styl: Joanna Ortiz Fall 2018. Foto via Pinterest.

Pokud zvažujete, že i vy dáte průchod své přirozené ikonofagii, nebo tuto sebeukotvující aktivitu hodláte zvídavě vyzkoušet i přesto, že jste se o obrazy, obrázky a fotografie nikdy soustavně nezajímali, hned nabídnu další důvod, proč má smysl tímto extravagantním způsobem trávit část vzácného volného času. Obrazy, k nimž vás to vábí, jsou totiž mimo jiné i klíčem k vašemu parfému.


Volba parfému je věc zapeklitá, jak mi potvrdí každá žena i muž, kteří se někdy vydali na toto pole plné nástrah. Parfémů je téměř nepřeberné množství a vysvětlit, co chci, je takřka nemožné. Za prvé prakticky neexistuje způsob, jak se přirozeně domluvit s těmi, kdo se nám v tomto hledání snaží být nápomocni. Tento problém jsem, jak doufám, vyřešila sestavením Synestestetické mapy osmi skupin vůní a vytvořením s ní související metody provázení lidí světem vůní. Nejde však jen o slova. Často zkrátka vůbec nevíme, co hledáme.


Cesty ovšem jsou. Svůj parfém můžete najít například na základě svého oblíbeného prstenu.


Nebo díky své ikonofagii.


Stačí, najdete-li na Pinterestu - nebo kdekoli jinde - obrázek své oblíbené krajiny.


Nesmí to být ovšem krajina ledasjaká. Líbí se nám totiž kdeco všechno: tyrkysové zálivy na Bora Bora nebo tichá zátiší vybydlených měst zarůstající rebelsky triumfující divočinou. Důležité je si ovšem uvědomit, zda by mi taková krajina přinesla vše podstatné, co v životě hledám. Když pomáhám svým zákazníkům najít vůni jejich duše, vždycky je na začátku naší dobrodružné cesty žádám, aby každý nový čichový vjem filtrovali dvěma otázkami:


Kořenitý vítr a pruhované cesty do neznáma. Tady kyslík nechybí. Lanvin Oxygène. Jako mléko ušlehané s mořskou vodou. Styl: J. Crew Spring 2017. Foto via Pinterest.


Líbí se mi to?


Jsem to já?


Protože libost sama o sobě nestačí. Aby nám parfém - nebo krajina, jež k nás němu dovede - splnili náležitou službu, musí zrcadlit, kdo jsme. Parfém, který nezrcadlí vaše nitro, je jen vnější ozdobou. Ostatně, proč ne. Záleží na vašich nárocích a očekávání. Ale já věřím, že hledat to, co nás opravdu zrcadlí, je pro život velice důležité: pomáhá nám to totiž vytvářet si pomalu, krok za krokem, předmět za předmětem, činnost za činností a vztah za vztahem, život, jaký nám lahodí, podporuje v nás to nejlepší a to méně dobré nechává v klidu spát. Nebudeme tedy hledat hezkou, nebo dokonce nádhernou krajinu blažící oko, ale takovou, v níž by naše duše byla jako v peřince. A ne-li v peřince, pak ve svém živlu. Někdo totiž bude šťastný v prachovém peří ptačího hnízda s modro zelenými vejci a jiný v dračích zubech horských vrcholů, kde vítr divoce cuchá vlasy. Každý svého štěstí strůjcem. Co tedy budeme hledat, je naše vnitřní krajina.


Pojďme tedy na to.


Pokud nemáte okamžitou odpověď, dejte si chvilku na čas a kochejte se tím, co vám Pinterest přinese. Může vám to trvat i několik dní - několik snídaní a poobědových káv. Hlavně nepodlehněte stresu, že ztrácíte čas. Je snad něco důležitějšího než blaho vaší duše? Nezapomeňte, že do tří let budou Pinterest a ikonofagie doporučovány lékařskou komorou a společenstvem zdravotních pojišťoven a váš nadřízený či nadřízená, máte-li nějaké, vás budou osvíceně nabádat, abyste okamžiky své ikonofagie naplnili do poslední minuty. Buďte tedy rádi, že vás zatím do této bohulibé práce nikdo nenutí.


Tak. Řekněme tedy, že po několika dnech strávených intenzivním obrazovým kocháním máte před sebou fotografii své vnitřní krajiny.


To je ona. Vaše vnitřní krajina. Nebo ne? Někdy se snáze hledá to, čím nejsme. Ale i tato cesta vede do cíle: zpět do vašeho srdce. Foto via Pinterest..

A teď přichází okamžik synestetické analýzy. Nebojte se, tímto excentrickým uměním je nadán každý, kdo je obdařen pěti smysly (mí zákazníci mají někdy i nějaký ten hendikep, ale vedou si skvěle, ba mnohdy lépe než my plně vybavení, tak se prosím na nic nevymlouvejte). Ve vašem obrázku je totiž zakódován i váš parfém.


Máte-li tedy výjev před sebou, pokuste se zcela do něj vpít. Staňte se jeho součástí, zabydlete se v něm. Vžijte se do toho, že právě tady bydlí vaše duše.


A teď si prosím představujte, co cítíte. Nejen nosem, ale všemi smysly.


Například na obrázku vlevo vidíte červnové svítání. Červnové svítání, to je něco nepopsatelně nádherného. Přestože lidstvo v tuto chvíli obvykle spí - a to je jeden z půvabů tohoto okamžiku -, je to chvíle neobyčejně živá. Jako by se v krátkém intervalu mezi rozbřeskem a pozvolným prosvětlením celé oblohy vzduch podobný vodní mlze oživil tisícerými vůněmi a ptačími áriemi. Je to nádherná směs vlahé, voskové květinovosti, pudrovosti pozdních jarních pylů a jemné zemitosti rosou napitých luk. V takovém ránu vám bude zima jako Lizzy Benettové, když se nic netušíc vydává vstříc Darcymu a jeho vyznání. Bude to ovšem ten nejkrásnější chlad ve vašem životě.


Máte-li v rukou tento svazek vjemů, máte v rukou i vůni své duše.


Guerlain Après l'ondée. Jeden z největších parfémových skvostů všech dob. Vůně jarní krajiny po dešti nebo červnového svítání. Vonné ztělesnění akvarelové pastelovosti. Tato vůně si zaslouží vlastní článek. Nebo celou knihu! Foto via Pinterest.


Až tedy najdete ten správný snímek, přišpendlete si ho na Pinterestu na nástěnku s názvem "Moje vnitřní krajina". A přidávejte si na ni další a další obrazy. Cokoli, co vás chytí za srdce a projde filtrem našich dvou otázek.


Líbí se mi to?


Jsem to já?


Za pár týdnů ji budete mít před sebou v celé své kráse: svoji duši i se všemi smyslovými vjemy, které jí nejvíc lahodí. Budete vědět, jaké jí sluší barvy, jakých textur se chce dotýkat, jaké zvuky ji povznáší až do nebe i jakou má chuť. Budete vědět i to, jak voní.


Možná budete překvapeni tím, že se vaše duše netetelí v tyrkysových zálivech na Bora Bora, ale s rozkoší lelkuje v houpací síti natažené mezi dvěma českými slivoněmi, pod nimiž se pasou slepice. Ale co já vím. Vím s jistotou jen to, že se vrátíte domů.


P.S. Třímáte-li vítězoslavně obrázek své vnitřní krajiny jako Bilbo smlouvu s trpaslíky a teď nevíte, co s ním, popadněte ho a přidejte se k jednomu z podzimních skupinových workshopů Synestesis.so 10|09|2022 9:00-13:00 Praha: Jak čichem na osobní styl (kde budeme zkoumat parfémy a s nimi související ženské archetypy a styl oblékání - nechte se dovést čichem až k harmonickému stylovému sebepojednání!)


so 8|10|2022 9:00-12:00 Praha: Jak vonět ve svém živlu (kde prozkoumáme spoustu krajin opatřených rozprašovačem - parfémy inspirované krajinami, z nichž každá náleží k některému z živlů; přijdete-li s obrázkem své vnitřní krajiny, s trochou nadsázky si ji odnesete domů ve spreji!)


so 22|10|2022 9:00-12:00 Praha a út 1|11|2022 16:30-19:30 Krásná Lípa: Jak voní postavy z Pána prstenů (kde z krajin prozkoumáme celý Hobitín, něco z Mlžných hor, pláně Rohirů a jednou nohou se odvážíme i do Mordoru; hlavně ale nasajeme vůni Froda, Gandalfa, Aragorna, Arwen, Galadriel a dalších nezapomenutelných hrdinů Příběhu všech příběhů!)


Na workshopy se můžete přihlásit zde.


A samozřejmě po celý podzim můžete kdykoli přijít najít vůni své duše sólo nebo ve dvou. Co lepšího dělat na podzim než pít lahodný čaj a kochat se vůněmi! Přijďte, přátelé! Těším se na vás!


A pokud se do té doby budete chtít nezávazně potěšit synestetickým čtením, možnost přihlášení k odběru synestetických novinek máte přímo před očima, v pravém dolním rohu své obrazovky. Uvidíte, že kromě kochavého studia vůní budete mít spoustu příležitostí rozvíjet i svou čerstvě objevenou ikonofagii a další smyslové rozkoše.

Comments


bottom of page